piątek, 26 lutego 2010

Jak działa mowa ciała

Przyjrzyjmy się jak działa mowa ciała.

Do tego eksperymentu użyjmy jakiejś fikcyjnej sytuacji i fikcyjnej postaci. Chodzi o zobrazowanie jak działa mowa ciała.

Niech więc nasza historia dzieje się w jakiejś dużej firmie handlowej. Nasz bohater niech należy do czołówki negocjatorów handlowych w tej firmie. Szczęśliwy mąż, ojciec dwójki dzieci. Wolne chwile spędza z przyjaciółmi, na wspólnych imprezach. Niech to czasem będą noce przy piwie i kartach, czasem wspólne oglądanie sportu w telewizji, gry komputerowe. Te szczegóły mają znaczenie, ponieważ w takich właśnie warunkach kształtuje się jego własny, indywidualny sposób, wyrażania siebie za pomocą języka ciała.

Poranek, pobudka, nasz bohater wstaje, przeciąga się wyciągając ręce do góry. Szurając kapciami dociera do kuchni, gdzie jeszcze zaćmiony gasi pragnienie. Powoli zaczyna sobie zdawać sprawę, że znów wstał za późno. Czas rano jakoś szybko leci. Zupełnie inaczej jak pod koniec pracy.

Przyśpiesza. Wychodzi z domu idąc szybkim krokiem, skoncentrowany, czujnie obserwuje wszystko dookoła. Ktoś widząc go pomyślałby: "Facet jest poddenerwowany, pewnie się spóźnia albo spotkało go coś niespodziewanego". Po drodze wchodzi do cukierni po ulubione drożdżówki, które zawsze je na śniadanie. Wyraźnie widać jak jego twarz na ten moment pogodnieje. Całe ciało nabiera życia, oddech się uspokaja i pogłębia.

W pracy jak zwykle. Na początek krótkie zebranie w celu omówienia najpilniejszych zadań. Szef, od razu widać, że tu dominuje. Dłonie oparte o stół, lekko pochylony do przodu. Od razu widac kto tu rządzi. Głowa nieco wysunięta. Nadgarstki skierowane do pracowników, sygnalizują otwartość i chęć wciągnięcia we własną grę. Mówi wyraźnie i donośnie.

Nasz bohater jest rozemocjonowany. Widać, że zależy mu na przychylności zwierzchnika. Jednak najlepszą robotę dostaje ktoś inny. Nasz bohater stara się zawsze jak tylko może, jednak nie potrafił się postawić. Co takiego się stało?

Może chodzi o to, że jego konkurent na codzień jest człowiekiem zdecydowanym, pełnym przywódczych zdolności i od razu widać, że to prawdziwy lider grupy. Z pewnością jego postawa miała zdecydowany wpływ na ocenę przydatności do większych projektów w firmie.

Pomyśl jak działa mowa ciała tych dwóch postaci. Co wyrażają swoją postawą?

Zobacz audiobook

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz