czwartek, 25 lutego 2010

Czym jest mowa ciała

Czym jest mowa ciała? Jakie jest jej znaczenie?

Każdy z nas rozumie czym jest skinięcie głowy do przodu. Ręce uniesione do góry również są zrozumiałe dla każdego. Mowa ciała jest więc językiem uniwersalnym bez względu na narodowość i pochodzenie gestykulującego człowieka.

Mowa ciała to wrodzony sposób wyrażenia zarówno naszych emocji jak i myśli. To najstarsza forma komunikacji między ludźmi. Polega bezpośrednio na dynamice i ruchu ciała.

Mowa ciała jest wrodzonym językiem, którym posługuje się każdy z nas. Może być świadoma lub podświadoma. Programowana jest przez środowisko i otoczenie, w którym żyjemy. Elementami przekazu są: postawa ciała, gesty dłoni, ramion, mimika twarzy, ruch nóg, a także głos, którego wydobywanie się, ma początek w ciele człowieka.

Mowa ciała pełni funkcję wzmacniającego lub osłabiającego tła wypowiadanych słów. Sama w sobie również pełni funkcję komunikacji. Często posługujemy się samymi gestami bez słów i osiągamy porozumienie. Tak naprawdę to właśnie niewerbalne gesty stanowią podstawę naszej "wizytówki" w kontakcie z innymi ludźmi.

Mowa ciała jest odbierana intuicyjnie i rzeczywiście każdy z nas potrafi ją zrozumieć. Podobnie jak słowo, to wieloznaczny język komunikacji, który należy interpretować zależnie od sytuacji i jej kontekstu.
Zobacz audiobook

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz